Recepty Vývary
Hovězí vývar, kuřecí vývar, ale i zeleninový vývar patří neodmyslitelně ke kuchařským radovánkám, kterými děláte šťastné svoje blízké a přátele. Bez vývaru si řada z nás nedokáže vaření ani představit. Hovězí, kuřecí nebo zeleninový vývar je dobré mít pořád po ruce, neboť představuje základ mnoha oblíbených receptů. Například zeleninový vývar zakládá celou plejádu omáček nebo rizota. Přitom uvařit zeleninový vývar nedá skoro žádnou práci. Když jej založíte před vařením nějakého receptu, tak ho budete mít tak akorát hotový, abyste vývar do receptu použili.
Masový vývar, hlavně tedy hovězí a kuřecí vývar, lze připravit na několik způsobů. Může být telecí nebo krůtí. Maso a kosti dejte vždy před vařením do trouby a opečte je dozlatova. Hovězí nebo kuřecí vývar bude mít daleko silnější chuť a vůni. Se zeleninou to moc nepřehánějte. Vývar by měl chutnat hlavně po mase, nikoliv po nasládlé zelenině. A také – dejte svému vývaru čas, který nutně potřebuje, aby vás mohl spolehlivě potěšit.
Jednoduchý vývar
Potřebné ingredience receptu
- 2 velké mrkve
- 2 velké cibule
- 2 petržele
- 1 celer
- 1 velké rajče
- 5 stroužků česneku
- 10 stonků petržele
- 10 kuliček pepře
- 3 kuličky nového koření
- 1 bobkový list
Postup přípravy receptu
Hovězí vývar, kuřecí vývar nebo zeleninový vývar se často používají jako základ pro další jídla. Jak na něj by tedy měli vědět všichni, kdož aspirují na dobrou kuchařku nebo dobrého kuchaře. Jednoduchý vývar je vlastně zjednodušení postupu přípravy na minimum, ale z ohledem na to, abyste z polévky dostali maximum chutě. Pokud vývar osolíte a přidáte k němu čerstvou zeleninu nakrájenou na nudličky, bude z něj výborná zeleninová polévka. Do nastrouhané zeleniny po vyjmutí z polévky také můžete přidat vajíčka a osmažit ji jako placičky, které poslouží jako výborná svačinka pro děti.
Jednoduchý vývar můžete vylepšit přidáním masa. Recept na jednoduchý vývar, který zde uvádíme, se však skládá pouze ze zeleniny. Základem zeleninového vývaru jsou mrkev, cibule a petržel, až potom se přidává ostatní zelenina, kterou můžete různě kombinovat podle toho, co máte doma, i podle toho, jaká sezónní zelenina je zrovna k mání. Je jedno, jestli děláte hovězí vývar, kuřecí vývar, zeleninový vývar nebo tento jednoduchý vývar, vždy musí pouze mírně bublat, nikoliv vřít. Recept na jednoduchý vývar nakonec doplňte třeba celestýnskými nudlemi. Dobrou chuť!
--Zeleninu nejprve očistěte, omyjte a oloupejte. Mrkev, cibuli, petržel a celer na struhadle nastrouhejte.
--Koření a zeleninu dejte do velkého hrnce a zalijte 3 litry studené vody. Přiveďte k mírnému varu.
--Nechte probublávat 30 minut.
--Potom vývar sceďte přes sítko. Buď rovnou podávejte, nebo dejte na mrazák.
Kuřecí vývar
Potřebné ingredience receptu
- 4 l vody
- 2 kg kuřecích kostí, křídel a drobů
- 300 g zeleniny (cibule, mrkev, celer, petržel, česnek)
Postup přípravy receptu
Recept na kuřecí vývar vyžaduje o něco méně času než recept na silný hovězí vývar, ale v jednoduchosti přípravy v něm klidně soupeřit může. Náklady na recept na kuřecí vývar ani nejsou tak vysoké jako třeba na hovězí maso, a tak je výbornou variantou například pro maminky s malými dětmi. Recept na kuřecí vývar můžete sfouknout za odpoledne nebo v průběhu večera. A dostanete krásně voňavý, zlatavý kuřecí vývar, v němž minimální pracností dosáhnete maximální chutě. Recept na kuřecí vývar ale přitom potřebuje určitá pravidla, abyste tohoto výsledku dosáhli.
Kuřecí vývar je nejlepší z kuřecích křídel, protože mají nejvhodnější poměr masa, kostí a kůže. Kuřecí kostry a hřbety fungují také, ale recept na kuřecí vývar je takový slabší, univerzálnější. Chuť mu zvýrazníte třeba kuřecími krky, žaludky, srdíčky a podobně. Recept na kuřecí vývar také povýšíte tím, že dbáte na správný poměr masa, kostí a vody. Příliš hodně vody zapříčiní slabý, vodový vývar, příliš málo vývar zakalený. Teplota vody by neměla překročit bod varu, recept na kuřecí vývar potřebuje jenom probublávat a stejně jako u hovězího vývaru to nepřehánějte se zeleninou, bylinkám a koření se úplně vyhněte. Nudle vařte vždy zvlášť, aby se vám kuřecí vývar nezakalil. Recept na kuřecí vývar se skvěle hodí například na rychlou svačinu nebo večeři. Do polévky si potom udělejte domácí celestýnské nudle a zaručujeme, že vám bude blaho.
--Kuřecí kosti dejte do hrnce se studenou vodou. Dbejte správného poměru. Pomalu přiveďte k mírnému varu (to je právě to legendární probublávání).
--Během první hodiny kuřecí vývar trochu hlídejte, na hladině sbírejte vysráženou bílkovinu. Kuřecí vývar tak nebude zakalený.
--Po zhruba dvou hodinách do hrnce dejte očištěnou a nakrájenou zeleninu a v tažení vývaru pokračujte nejméně další hodinu. Ideální čas je ale 3 hodiny, ale i déle. Platí zde přímá úměra čím dýl, tím líp.
--Hotový kuřecí vývar zceďte a zbavte nečistot. Část můžete nechat vychladnout a dát na mrazák.
Hovězí vývar
Potřebné ingredience receptu
- 4 l vody
- 2 kg hovězích žeber, hrudí a morkových kostí
- 1 cibule
- 100 g kořenové petržele
- 100 g celeru
- 100 g mrkve
- 2 stroužky česneku
- petrželová nať
- nové koření
- celý pepř
- bobkový list
Postup přípravy receptu
Recept na hovězí vývar tvrdí muziku v mnoha jídlech, čímž se stává nenahraditelným pomocníkem každého kuchaře. Recept na silný hovězí vývar toho skutečně umí mnoho – nasytit, zahřát, dodat živiny, léčit. Pro každého pak tedy vyvstává otázka, na kterou je potřeba odpovědět kladně. Recept na hovězí vývar musí umět každý, a každý se to i naučí, protože recept na hovězí vývar představuje jednoduché jídlo, i když na přípravu časově náročné.
Postupů na přípravu na recept na hovězí vývar existuje nepřeberné množství. Nicméně i tady platí pravidla, která následujte, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku. Je to poměr masa a vody, hovězí vývar se vlastně nevaří, teplota vody zůstává pod bodem varu, a v receptu na hovězí vývar to zas tolik nepřehánějte se zeleninou, bylinkami a kořením. Recept na hovězí vývar získává většinu chutě z masa a nikoliv z kostí, které mu dodávají zdraví prospěšný kolagen. Silný hovězí vývar výrazně vylepšíte přidáním masových odřezků, žeber, na kterých je dostatek masa, anebo třeba hovězím hrudím (levný, nedoceněný kousek masa).
Chcete-li recept na hovězí vývar tmavě zabarvený, kosti nejprve opečte dohněda.
--Maso a kosti dejte do hrnce do studené vody a přiveďte k mírnému varu. Voda bude probublávat, nikoliv vřít. Až se vysráží na povrch bílkoviny a tuk, sejměte je lžící, vývar bude čistější. Celá procedura zabere 2–4 hodiny.
--Hodinu až hodinu a půl před koncem do hrnce přidejte rozkrojenou cibuli i se slupkou (slupka dodá vývaru barvu), oloupaný a nakrájený celer, oloupaný česnek a na větší kostičky nakrájenou mrkev a petržel. Rovněž do hrnce přidejte koření a bylinky.
--Hotový hovězí vývar sceďte. Maso oberte a dejte nazpět do vývaru. Zeleninu vyjměte a dejte do krabičky, ne zpátky do vývaru, mohl by totiž rychleji zkysnout. Část zamíří na mrazák na pozdější vaření, část rovnou podávejte třeba s játrovými knedlíčky nebo celestýnskými nudlemi.
Zeleninový vývar
Potřebné ingredience receptu
- 1 ks menší cibule
- 2 ks středně velké mrkve
- 1 ks větší petržele
- 2 řapíky celeru
- 1 ks velkého rajčete
- 3 snítky hladkolisté petržele
- 1 snítka libečku
- 1,5 l vody
- sůl
Postup přípravy receptu
Recept na zeleninový vývar zakládá mnoho jídel po celém světě, a tak se stal neochvějnou součástí jídelníčku i u nás. Silný zeleninový vývar lze totiž použít jak na filigránské dochucování pokrmů, tak i jako základ pro nejrůznější polévky. Recept na zeleninový vývar představuje opravdu základ, od kterého je třeba se odpíchnout, a proto by zeleninový vývar měl umět každý. Ačkoliv se jedná o jednoduchý recept, je potřeba držet určitá pravidla, abyste dosáhli potřebného výsledku.
Recept na zeleninový vývar skrývá tři nebezpečí v podobě vhodných surovin, poměru surovin a vody a také způsobu vaření. Na všechny tři aspekty je potřeba dát pozor. Základem receptu na zeleninový vývar jsou cibule, mrkev a celer. Recept na zeleninový vývar nejdříve zkuste udělat ve vyrovnaném poměru těchto tří druhů zeleniny a potom třeba zjistíte, že vám víc chutná cibule, a tak jí tam dáte o něco víc.
Nejlepším způsobem, jak na recept na zeleninový vývar a jak dostat ze zeleniny co nejvíce chuti, je nakrájet ji na drobné, například 1centimetrové kousky, aby vše se dobré dostalo lépe ven. Poměr vody a zeleniny na recept na zeleninový vývar je zhruba takovýto: na 1 kg zeleniny 1,5 litru vody. A vývar, a to jakýkoliv, se musí „vařit“ pomalu. Zeleninový vývar by měl jenom probublávat a musí prostě dostat svůj čas.
--Zeleninu nakrájejte na 1centimetrové kousky. Rozpalte pánev a zeleninu orestujte dozlatova.
--Orestovanou zeleninu dejte do velkého hrnce a zalijte 1,5 litrem studené vody. Pomalu přiveďte k varu. Nezapomeňte osolit.
--Zeleninový vývar se může vařit o něco intenzivněji než třeba hovězí vývar, ale i tak mu dejte v horké lázni čas. 45–60 minut.
--Nakonec sceďte. Část můžete zamrazit, část rovnou použijte.
Staročeská hovězí polévka
Potřebné ingredience receptu
- 4 l voda
- 2 - 3 ks hovězí kosti
- 1 ks pouze oloupaná cibule
- 1 větvička celerová nať
- 250 g petržel
- 2 - 3 větviček petrželové nať
- pažitka
- 500 g hovězí žebro
- 1 lžíce sůl
- 1 větvička libeček
- 150 g mrkev
- 5 kuliček celé nové koření
- 250 g celer
- 10 kuliček celý černý pepř
- 1 stroužek česnek
- nudle
Postup přípravy receptu
Do většího hrnce vložíme všechny přísady, včetně očištěné zeleniny, omytých kostí(nejlépe řídké, morkové nám udělají polévku mastnou) a masa. Zalijeme studenou vodou a zakryté asi tak 2,5hodiny hodně zvolna vaříme. Nesmí nám moc vřít. Pěnu nesbíráme.
Poté co sundáme polévku z plotny, tak ji necháme asi 15minut odstát. Vyndáme zeleninu a tu nakrájíme na kousky. Zbytek přecedíme a do přecezené polévky vložíme zvlášť uvařené nudle, nakrájenou zeleninu a na kousky nakrájené uvařené maso.
Jako poslední přidáme nasekanou petrželku a pažitku. Když se nám chce, tak doplníme o játrové knedlíčky.
Celestýnské nudle
Potřebné ingredience receptu
- 6 dkg hladká mouka
- 125 ml mléko
- 1 ks vejce
Postup přípravy receptu
Připravíme si mouku, vejce, sůl a mléko. Z nich si vymícháme těstíčko.
Na pánvi si rozpálíme olej a na něj vléváme těsto, z kterého takto uděláme tenké placky.
Tyto placky po dosmažení krájíme na tenké nudličky nebo placky smotáme, takto nakrájíme na spirálky a ty můžeme dát ještě na chvilku smažit stejně tak, jako i ty na rovno nakrájené.
Nudle se pak používají do polévek.
Recept na hovězí, kuřecí nebo zeleninový vývar najdete v této speciální sekci, kde můžete vybírat všechny recepty na vývary pod jednou „střechou“. Pro chvátající tady máme také časově méně náročný recept na jednoduchý vývar. Základem jsou kvalitní suroviny – maso a zelenina. Doba tažení je liší vývar od vývaru. Hovězí vývar potřebuje třeba až 12 hodin, kuřecí vývar můžete dělat i 6 hodin, ale zeleninový vývar už potřebuje pouze 1 až 2 hodiny. Hovězí nebo kuřecí vývar svoji chuť dostává z masa a kolagen získává polévka z kostí. Recept na hovězí vývar, kuřecí vývar nebo zeleninový vývar je k dispozici právě zde.