Receptuj.cz

Zeleninový vývar recept

Rozhodli jste se uvařit si recept Zeleninový vývar , podrobně si prostudujte popis vaření receptu a připravte si ingredience. Až budete mít nastudovaný recept, pusťte se do díla a přejeme dobrou chuť!
Publikováno: 01.02.2022     Kategorie receptu: České, Polévky, Pro děti, Vegetariánské, Vývary, Zeleninové
Podobné recepty jako tento v sekci: dětská jídla, polévka, vývar, Zelenina

Hodnocení receptu: 3/3 hvězdiček Špatné Dobré Výborné

Recept Zeleninový vývar

Potřebné ingredience receptu Zeleninový vývar

  • 1 ks menší cibule
  • 2 ks středně velké mrkve
  • 1 ks větší petržele
  • 2 řapíky celeru
  • 1 ks velkého rajčete
  • 3 snítky hladkolisté petržele
  • 1 snítka libečku
  • 1,5 l vody
  • sůl

Postup přípravy receptu Zeleninový vývar

Recept na zeleninový vývar zakládá mnoho jídel po celém světě, a tak se stal neochvějnou součástí jídelníčku i u nás. Silný zeleninový vývar lze totiž použít jak na filigránské dochucování pokrmů, tak i jako základ pro nejrůznější polévky. Recept na zeleninový vývar představuje opravdu základ, od kterého je třeba se odpíchnout, a proto by zeleninový vývar měl umět každý. Ačkoliv se jedná o jednoduchý recept, je potřeba držet určitá pravidla, abyste dosáhli potřebného výsledku.

Recept na zeleninový vývar skrývá tři nebezpečí v podobě vhodných surovin, poměru surovin a vody a také způsobu vaření. Na všechny tři aspekty je potřeba dát pozor. Základem receptu na zeleninový vývar jsou cibule, mrkev a celer. Recept na zeleninový vývar nejdříve zkuste udělat ve vyrovnaném poměru těchto tří druhů zeleniny a potom třeba zjistíte, že vám víc chutná cibule, a tak jí tam dáte o něco víc.

Nejlepším způsobem, jak na recept na zeleninový vývar a jak dostat ze zeleniny co nejvíce chuti, je nakrájet ji na drobné, například 1centimetrové kousky, aby vše se dobré dostalo lépe ven. Poměr vody a zeleniny na recept na zeleninový vývar je zhruba takovýto: na 1 kg zeleniny 1,5 litru vody. A vývar, a to jakýkoliv, se musí „vařit“ pomalu. Zeleninový vývar by měl jenom probublávat a musí prostě dostat svůj čas.

--Zeleninu nakrájejte na 1centimetrové kousky. Rozpalte pánev a zeleninu orestujte dozlatova.

--Orestovanou zeleninu dejte do velkého hrnce a zalijte 1,5 litrem studené vody. Pomalu přiveďte k varu. Nezapomeňte osolit.

--Zeleninový vývar se může vařit o něco intenzivněji než třeba hovězí vývar, ale i tak mu dejte v horké lázni čas. 45–60 minut.

--Nakonec sceďte. Část můžete zamrazit, část rovnou použijte.

Podobné recepty jako je Zeleninový vývar

Speciální selekce receptů od našich kuchařů, s našimi výběry uvaříte top recept dle vaší chuti.