Tatarák neboli tatarský biftek recept
Rozhodli jste se uvařit si recept Tatarák neboli tatarský biftek , podrobně si prostudujte popis vaření receptu a připravte si ingredience. Až budete mít nastudovaný recept, pusťte se do díla a přejeme dobrou chuť!
Publikováno: 15.02.2022
Kategorie receptu: České, Francouzské, Hlavní jídlo, Hovězí maso, Mleté maso, Rychlá večeře
Podobné recepty jako tento v sekci: česká kuchyně, chuťovka, francouzská kuchyně, hlavní chod, hovězí maso, mleté maso, Ostatní kuchyně
Potřebné ingredience receptu Tatarák neboli tatarský biftek
- 4–8 krajíců chleba
- 600 g jemně krájeného nebo škrábaného hovězího masa na tatarák (svíčková, falešná svíčková, zadní, roštěnec)
- 1 lžíce kaparů
- 1 lžíce worcesterské omáčky
- 1 lžíce kvalitního kečupu
- 1 lžíce dijonské hořčice
- 4 ks žloutků
- 1 ks malé cibule, ideálně šalotky
- 4 stroužky česneku
- sůl a čerstvě namletý pepř
Postup přípravy receptu Tatarák neboli tatarský biftek
Recept na tatarák neboli tatarský biftek se kdysi solil potem nájezdníků kmene Tatarů a jejich koní, když si maso při svých válečných nájezdech dávali pod sedlo. Po celodenní jízdě bylo hovězí maso tak akorát spařené a zpocené, jen ho trochu okořenit a pochutnat si na něm. Ne, děláme si legraci. I když je tato historka docela poutavá, tak vznik dobroty, jako je recept na tatarák, se musí hledat jinde. Recept na tatarák totiž pochází z Francie. Na přelomu 19. a 20. století byla Paříž inkubátorem nejrůznějších moderních směrů nejen v umění, ale samozřejmě i v gastronomii. Pařížané během belle époque objevili kouzlo kombinaci syrového masa smíchaného s kapary, cibulí a vaječným žloutkem. Pokud vám název tatarský stále vrtá hlavou, tak vězte, že slovo má původ v tatarské omáčce, bez které se kdysi recept na tatarák neobešel. Mimochodem, tatarská omáčka také nepochází z Tatarstánu, ale rovněž z Francie.
Recept na tatarák je možno udělat z různých druhů mas, nejen z hovězí svíčkové. Recept na tatarák bude skvělý i z falešné svíčkové, zadního nebo roštěnce. Maso na recept na tatarák můžete normálně namlít, ale i nadrobno nakrájet nebo naškrábat. Mezi základní ingredience se počítají sůl, pepř, žloutek a olej. Další věci na ochucení vybírejte čistě podle vašich preferencí. Topinka může být opečená nasucho i v troše oleje. Recept na tatarák čtěte zde.
--Topinky dělejte nasucho na pánvi, nebo chleba na chvíli strčte do trouby.
--Namleté, naškrábané nebo nakrájené maso smíchejte s nasekanými kapary, nadrobno nakrájenou cibulí, worcesterskou omáčkou, kečupem, hořčicí a vaječnými žloutky. Nezapomeňte na sůl a pepř a pořádně promíchejte.
--Podávejte na česnekem potřených topinkách.